Stowarzyszenie Czerwoni: Zaproszenie na 1 Maja 2024 – i odpowiedź SMP 1


Szanowni Państwo,

Jako Stowarzyszenie Czerwoni mamy przyjemność serdecznie zaprosić Państwa na nasz pochód z okazji Święta Pracy, który odbędzie się 1 maja 2024 r. w Gdańsku.

Napędzeni sukcesem naszego zeszłorocznego pochodu, pragniemy w tym roku połączyć wszelkie grupy walczące o równość i sprawiedliwość, tj.  związki zawodowe, środowiska antykapitalistyczne, feministyczne, a także organizacje LGBT+, te walczące o prawa uchodźcze oraz reprezentujące mniejszość palestyńską.

W obliczu ludobójstwa, którego doświadczają mieszkańcy Strefy Gazy, przerażających doświadczeń wojny, które naznaczają ludność Ukrainy, oraz wielu podobnych horrorów, z jakimi muszą mierzyć się narody innych krajów, w tym roku postanowiliśmy skupić naszą uwagę na problemie imperializmu. Marsz, który organizujemy, będzie przebiegał pod hasłem „Solidarność pracownicza ponad granicami”. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą stawić czoła imperializmowi, będącemu nieodzownym elementem kapitalizmu, bez względu na ich pochodzenie geograficzne. Razem powiedzmy stanowcze „nie” polityce eskalacji, propagowanej przez główne nurty polityczne.

Dodatkowo, problemy mające źródło w ustroju kapitalistycznym, które zostały przez nas nagłośnione rok temu, wciąż uderzają w najbardziej wrażliwe grupy, a perspektywa neoliberalnego rządu nie napawa optymizmem. Pierwszy kwartał sprawowania urzędu przez nową władzę pokazał, że kwestie takie jak prawa pracownicze, prawo do aborcji, pilnie wymagająca zmiany definicja gwałtu oraz przyznanie równych praw osobom LGBT+ są traktowane w najlepszym razie po macoszemu, nawet przez najbardziej „progresywne” skrzydło nowego rządu.

Chcemy zaakcentować radykalny, antykapitalistyczny i antywojenny charakter święta, mile widziane są więc antykapitalistyczne hasła, transparenty i symbole, dodatkowo zachęcamy do przynoszenia flag palestyńskich. Każda z obecnych organizacji będzie miała możliwość wygłoszenia krótkiego przemówienia. W trosce o zapewnienie każdemu szansy wypowiedzi oraz zachowania spójnego charakteru wydarzenia, prosimy o zgłaszanie się do przemówień do 6 kwietnia oraz przesłanie ich treści do 15 kwietnia.

Po wydarzeniu dla chętnych planowana jest wspólna integracja, już w mniej oficjalnym tonie. Aktualne informacje, wraz z dokładnym miejscem wydarzenia, trasą przemarszu oraz innymi istotnymi szczegółami umieszczane będą w wydarzeniu na platformie Facebook – szczegóły podamy niebawem w osobnym mailu.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt pod tym adresem (kontakt@czerwoni.org).

Liczymy na Waszą obecność!

W imieniu stowarzyszenia Czerwoni,

J.B.

* * *

Drodzy Towarzysze,

Dziękujemy za zaproszenie na organizowany przez Was pochód pierwszomajowy, jednakże podjęliśmy decyzję o nieuczestnictwie jako organizacja w takiej formie obchodów święta pracy.

Będąc zupełnie szczerzy: nie uważamy – w obliczu katastrofy, którą szykuje nam kapitalizm i jego przedstawiciele – takiej formy obchodów za poważną. Nie uważamy, że międzynarodowe święto pracy ma odnosić się do „pilnie wymagającej zmiany definicja gwałtu oraz przyznania równych praw osobom LGBT+”, nie uważamy środowisk feministycznych czy LGBT+ za sojuszników w klasowym ruchu odwołującym się (czy opierającym) na gruncie marksizmu. Mniej oficjalne wspólne integracje popochodowe zachowujemy dla tradycyjnych działań aktywistów SLD w warszawskim Parku na ul. Rozbrat. Itd.

Zważywszy na słabość klasowego ruchu robotniczego, przyjęta przez Was forma obchodów, przyjmując, że zaproszone środowiska odpowiedzą pozytywnie i wpiszą się w zaproponowaną koncepcję, będzie bardziej przypominać „Pochód Schumana” pod tęczowymi i różowymi flagami, co dla nas będzie tylko dodatkowym „ciosem noża w plecy” jednemu z bardzo nielicznych, klasycznie wywodzących się z ruchu klasowego i rewolucyjnego, dni walki o emancypację proletariatu. Świętowanie zostawmy tym, co mają co świętować. Nasze święto musimy dopiero wywalczyć i odzyskać.

W imieniu SMP,

Piotr Strębski


Pozostaw odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Komentarz do “Stowarzyszenie Czerwoni: Zaproszenie na 1 Maja 2024 – i odpowiedź SMP

  • Stach Glabinski

    Treść tej deklaracji wskazuje na brak zrozumienia podstaw marksizmu, który w Manifeście Komunistycznym stwierdza konieczność współdziałania wszystkich pokrzywdzonych przez kapitalizm bez względu na różnice ideowe czy organizacyjne. W międzynarodówce wskazania strategiczne czy taktyczne wynikające z analizy wykonanej metodą materializmu dialektycznego mają być wprowadzane jedynie siłą argumentacji.