Zmarł profesor Jan Kurowicki


W dniu swoich 74 urodzin zmarł w wyniku doznanego wylewu – po długiej chorobie – przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Marksistów Polskich prof. dr hab. Jan Kurowicki. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę 21 października o godz. 12.00 na cmentarzu komunalnym w Cieplicach.

Prof. zw. dr hab. Jan Kurowicki był filozofem, poetą, pisarzem i nauczycielem. Autorem kilkuset artykułów i kilkudziesięciu książek. Urodził się 11 października 1943 roku w Baranowiczach. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim w 1966 r. Doktoryzował się w 1969 r. na Uniwersytecie Wrocławskim. Habilitował się w 1974 r. na Uniwersytecie Poznańskim. Tytuł profesora filozofii otrzymał w roku 1983. W filozofii zajmował się estetyką, filozofią kultury i filozofią społeczną. Jako poeta zadebiutował w 1964, a jego utwory, recenzje i eseje publikowały wszystkie liczące się pisma kulturalne w Polsce – „Twórczość”, „Miesięcznik Literacki”, „Odra”, „Kontrasty”, „Student”, „Nadodrze”, „Fakty i myśli”, „Poezja”, „Kultura” i „Sprawy i Ludzie”. Od 2005 roku był pracownikiem i wykładowcą Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. 20 kwietnia 2006 r. w Domu Literatury w Warszawie otrzymał nagrodę UNESCO w dziedzinie krytyki literackiej za całokształt pracy twórczej.

Wybrane prace prof. Kurowickiego można odnaleźć na stronach Centrum Badań i Studiów Marksistowskich, a jego felietony z ostatniego okresu życia – tutaj.

Cześć Jego pamięci!

 

Pożegnanie Janka
(sobota 21.10.2017)

Godz. 12.00 – pogrzeb świecki, Cmentarz Komunalny ul Krośnieńska 58, Jelenia Góra – Cieplice
Godz. 13.30 (14.00) – seminarium poświęcone Jankowi w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach (Klasztor Pijarów), ul. Cieplicka 11a
Godz. 16.00  – Poczęstunek w Restauracji Caspar, Plac Piastowski 28
Nekrolog opublikowany w Gazecie Wyborczej z dnia 31 października 2017 r.

Pozostaw odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.