Digitalizacja całości „Kapitału” – ukończona!


Być może tempo jest za duże, i niektórzy nie mogą się już połapać. Numerki takie podobne, tytuł ten sam… Całe jednak szczęście, że przy dzisiejszych obiektywnych możliwościach technicznych odstępy czasowe, które można uzyskać – w drugą stronę – nie pozwalają zapomnieć o kontynuacjach i dalszych częściach… Więc lepiej szybciej niż wolniej, mimo wszystko…

Tytułem wstępu dla tej radosnej dla wszystkich członków Stowarzyszenia Marksistów Polskich wiadomości, która zdobi tytuł niniejszego wpisu, jeszcze dwa fragmenty korespondencji sprzed równo 140 lat:

Ludwik Krzywicki do Fryderyka Engelsa (23 stycznia 1884 r.):

(…) W ślad za „Kapitałem” zamierzamy wydać inne dzieła Karola Marksa, jeżeli pozwolą na to nasze środki uzyskane ze zbiórek, odczytów i osobistych oszczędności na codziennych wydatkach. Na razie środki nasze wystarczą jedynie na wydanie 1/3 tomu. Spodziewamy się jednak, że wkrótce będziemy w stanie udostępnić naszym rodakom wszystkie dzieła naszego Mistrza i Przywódcy. (…)

Piotr Ławrow do Fryderyka Engelsa (30 stycznia 1884 r.):

(…) Nie wiem tylko, skąd ta biedna grupa weźmie wystarczającą sumę pieniężną, by wydać w języku polskim tak wielkie dzieło, jak I tom „Kapitału” (…)

Dzisiejsze warunki (i oczekiwania czytelnicze) nie nakazywały pracy zecera, usług drukarni, dystrybucji i kolportażu. Tym samym udało się znacznie ograniczyć konieczne środki, które 140 lat temu były nie lada przeszkodą. Niemniej jednak praca digitalizacji tego, co poprzednie próby i wysiłki pozostawiły w formie papierowej, wymagała swego opłacenia. Niech dzisiejsi czytelnicy i przyszłe pokolenia, które będą korzystać z udostępnianego teraz efektu pracy pamiętają, że komplet Marksowskiego opus magnum, „Biblii klasy robotniczej”, mają dzięki udzielonemu wsparciu przez W.L.

Podobnie jak Ludwik Krzywicki i jego przyjaciele/towarzysze, podobnie jak 140 lat temu, dziś członkowie Stowarzyszenia Marksistów Polskich również zamierzają „udostępnić naszym rodakom wszystkie dzieła naszego Mistrza i Przywódcy.” Możecie – czytelnicy tych słów – do realizacji tego zamiaru walnie się przyczynić.

I tak udostępniamy Wam – w wersji do pobrania na urządzenia, jak i w wersji „czytelniczej” – ostatnią pracę, która pozostała do uzupełnienia całości „Kapitału. Krytyki ekonomii politycznej” – 2 część jego III tomu.

Pozostaw odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.