W związku z napływającymi zapytaniami i deklaracjami w sprawie uczestnictwa w Stowarzyszeniu Marksistów Polskich, by oszczędzić czas nam i zainteresowanym, przygotowaliśmy poniższy zbiór „Najczęściej zadawanych pytań” (z angielska FAQ) wraz z odpowiedziami. Niech stanowi on kierunkowskaz i przedmiot zastanowienia wobec myśli o afiliacji. Nie wszystko jest bowiem dla każdego.
* * * Najistotniejsze * * *
1. Czym jest Stowarzyszenie Marksistów Polskich (SMP)?
SMP jest formalnie i realnie stowarzyszeniem osób zainteresowanych badaniem, rozwijaniem, zachowaniem (przetrwaniem) i propagowaniem myśli marksistowskiej. Nie jest partią polityczną. Nie odczuwamy potrzeby „interwencji” stanowiskami, oświadczeniami czy innymi uchwałami w każdym pojawiającym się problemie (choć wiele aż się o to prosi). Cenimy sobie bardziej zimną refleksję i słowa G.W.F. Hegla: „Sowa Minerwy wylatuje dopiero z zapadnięciem zmierzchu”. SMP jest przez nas traktowany jako środek do edukacji, narzędzie do realizacji celu, a nie cel sam w sobie.
Jako marksiści pamiętamy, że w zamierzeniu Autora tej teorii marksizm jest „bezwzględną krytykę wszystkiego, co istnieje; bezwzględną w tym sensie, że krytyka nie boi się ani własnych wyników, ani konfliktu z istniejącymi potęgami”. Tak staramy się działać.
2. Jakie jest nasze najogólniejsze postrzeganie obecnej sytuacji?
Podobnie jak 150 lat temu, w czasach pierwszych marksistów. Dostrzegamy konieczność pracy od i u podstaw, względem elementarnych często spraw. Obrzucanie siebie przez oponentów politycznych mianem „bolszewików”, „komunistów” świadczy o żywotności w strachu klas panujących i ich przedstawicieli (politycznych, ideologicznych, medialnych, literackich) względem myśli marksistowskiej i jej prawdziwie krytycznego charakteru względem status quo. Nienawiść do marksizmu jest tym, co historycznie jednoczy wszelkiej maści liberałów, konserwatystów, narodowców, prawicowców, „lewicowców”, faszystów. Tłumaczenie – na gruncie polskim – wszelkich niepowodzeń funkcjonowania i reprodukcji kapitalizmu różnymi „zaszłościami komunizmu” (w sferze gospodarki, instytucji państwowych, mentalnej itd.) – ponad 35 lat (czyli prawie dwa pokolenia) od restauracji kapitalizmu mogłoby u osób inteligentnych wzbudzać tylko uśmiech politowania, jednakże świadczy o czymś innym: „Widmo krąży po Europie – widmo komunizmu. Wszystkie potęgi starej Europy połączyły się dla świętej nagonki przeciw temu widmu, papież i car, Metternich i Guizot, francuscy radykałowie i niemieccy policjanci. Gdzie jest taka partia opozycyjna, któraby nie była okrzyczana za komunistyczną przez swych przeciwników, będących u władzy; gdzie jest taka partia opozycyjna któraby nie rzucała nawzajem piętnującego zarzutu komunizmu zarówno bardziej od siebie postępowym przedstawicielom opozycji, jak i swoim reakcyjnym przeciwnikom. Dwojaki wniosek wypływa z tego faktu. Komunizm jest już przez wszystkie potęgi europejskie uznany za potęgę.”
3. Jaki jest stosunek SMP do innych organizacji o profilu marksistowskim?
SMP wita z radością wszystkie inicjatywy społeczne, których celem jest propagowanie myśli marksistowskiej, emancypacji i upodmiotowienia klasy robotniczej. Na obecnym etapie rozwoju historycznego uważamy, że nie istnieje jednoznacznie uznany autorytet w zakresie skutecznych działań i osiągnięcia celu i każdy ma prawo – na równych zasadach – szukać i przedstawiać formy i metody działań prowadzące do celu. Pozostajemy z dystansem wobec licznych inicjatyw odwołujących się do marksizmu (lub jego historycznych następstw i kierunków rozwojowych), które są jedynie emanacją rozdrobnienia i wielości towarowej na kapitalistycznym rynku i w istocie ich działania sprowadzają się do konkurencji między sobą. Traktowanie siebie jako samoistnego celu istnienia, zamiast jedynie środka w dążeniu do czegoś poza tą partykularnością, uznajemy za przejaw degeneracji myśli marksistowskiej. Dostrzegamy i traktujemy z dystansem wszystkie osoby i inicjatywy, których postawę najlepiej określają słowa Stefana Kisielewskiego „To, że jesteśmy w dupie [kapitalizmu – przyp. nasz] to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać”. Mamy świadomość, że „Ideologia klasy panującej jest ideologią panującą” (Marks/Engels) i ma ona – niczym powietrze, którym na co dzień oddychamy – wpływ także na „marksistów” i osoby marksizmem zainteresowane.
4. Jestem już członkiem innej organizacji, czy mogę stać się członkiem SMP?
Oczywiście, jeśli podzielasz cele i zasady naszego działania. Jeśli forum SMP uznajesz za potencjalne pole do agitacji własnej organizacji, lub dokonania infiltracji naszego środowiska – odpuść sobie. Jeśli chcesz realnie pomóc w realizacji stawianych przez nas celów – poprzez swoje teksty, dokonywane tłumaczenia, prace o charakterze plastycznym, udostępnianie literatury czy wsparcie materialne – zapraszamy. Martwe dusze niech pozostają martwe w miejscach do tego przeznaczonych.
* * * Mniej istotne * * *
5. Czy organizujemy zebrania, konferencje, „eventy”?
Jako, że jesteśmy osobami mieszkającymi w różnych zakątkach Polski, mamy swoje codzienne obowiązki, ograniczenia czasowe, zdrowotne i wiekowe (często utrudniające poruszanie), organizacja wszelkich zebrań, konferencji i „eventów” musi brać pod uwagę stosunek między koniecznym nakładem sił a uzyskiwanym efektem. I tak, głównie z konieczności a nie mody, organizujemy takowe przy wykorzystaniu łączności internetowej.
6. Czy posiadacie struktury w mieście X, na wsi Y?
Formalnych struktur nie posiadamy nigdzie „w terenie”, jednak główną strukturą są dla nas nasi członkowie i sympatycy. Jeśli chcą się oddolnie spotykać w swoim zakresie to zawsze takowe działania wspieramy i ułatwiamy kontakt między zainteresowanymi osobami.
7. Czy będziecie wykorzystywać także inne platformy i formy działalności poza obecnymi?
Tak, być może, nie wiemy. Wszystko zależy od środków, czasu, chętnych do podejmowania tych działań itd. Póki co robimy to, co jest w zasięgu naszych możliwości.
* * *
Powyższe FAQ jest rozwojowe, i jeśli pojawiać się będą inne pytania, na które odpowiedź jest nurtująca naszych zainteresowanych, będziemy je zamieszczać.